Łączna liczba wyświetleń

NASZE PODRÓŻE

sobota, 18 stycznia 2020

SOLANKOWYM SZLAKIEM - KUJAWY

 "... Na deptaku w Ciechocinku, gdy ja 
Stanę przy fontannie, to wiem, że gra
Wszystko, panie, na tym świecie ma
Sens głęboki Ciechocinek zna ..." 
  frag. piosenki Danuty Rinn i Bogdana Czyżewskiego

Już wiecie o czym będziemy pisać ? Dokładnie tak 😀💃. Wybieramy się z Wami na Kujawy do roztańczonych miejscowości uzdrowiskowych 😁, gdzie ludzie oprócz leczenia ciała, leczą też duszę, a chęć życia i zabawy towarzyszą im każdego dnia 😀


W naszym "warsztacie podróżniczym'' pod lupę wzięliśmy najbardziej znaną miejscowość uzdrowiskową w Polsce jak i w Europie. Mowa o... Ciechocinku rzecz jasna 👆👌👍
Ciechocinek położony jest w województwie kujawsko-pomorskim. Słynie oczywiście z ogromnych tężni, czyli największych w Europie konstrukcji drewnianych , służących do odparowywania wody z solanki. W Ciechocinku powstały 3 takie budowle, które ustawiono w kształcie podkowy. 







Tężnie powstały w latach 1824 - 1859. Ich wysokość wynosi prawie 16 m, zaś ich łączna długość to 1741 m. Zaprojektowane zostały przez Jakuba Graffa - profesora Akademii Górniczej w Kielcach.




My byliśmy bardzo ciekawi, na jakiej zasadzie to wszystko działa. Okazało się, że solanka spływająca po ściankach tężni intensywnie paruje pod wpływem promieni słonecznych 🌞i wiatru 🌀, tworząc bogaty w jod mikroklimat.
7 tys. pali dębowych stanowi podstawę tężni w Ciechocinku. Na nich umieszczono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną, po której spływa solanka. Zobaczcie jak to wygląda z bliska 👀😊





Można wejść na taras widokowy, który znajduje się na jednej z tężni i zobaczyć jak solanka spływa specjalnymi drewnianymi rynnami w dół.


Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się: A co to takiego ta solanka? Już odpowiadamy 🧂🌝. Solanka to nic innego jak woda mineralna zawierająca bardzo dużą ilość jonów sodowych, odpowiadających stężeniu chlorku sodu powyżej 15 g/litr. Najprościej mówiąc, woda z leczniczą solą.
We wnętrzu tężni nr 2 znajduje się naturalna grota solna. Za niewielką opłatą można skorzystać z mikroklimatycznej komory solnej - jedynej naturalnej w Europie. Jest to miejsce idealne dla osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych, gdyż powietrze bogate jest w aerozol solanki jodkowo - bromkowej.


Symbolem Ciechocinka jest słynny grzybek. Nie chodzi oczywiście o te z lasu czy w pysznym sosie 🍄😄😉 , tylko o fontannę, która usytuowana jest w centrum Ciechocinka ⛲
Fontanna Grzybek

Budowla ta jest źródłem wydobycia solanki, skąd pompowana jest do ciechocińskich tężni. To najważniejsze miejsce w Ciechocinku, ponieważ tam na głębokości 414 metrów dokonano odwiertu leczniczej solankowej wody.
Kuracjusze przebywający w uzdrowisku chętnie przychodzą i korzystają z naturalnego inhalatorium na wolnym powietrzu.
    


Oprócz właściwości leczniczych Ciechocinek jest uroczym miasteczkiem, w którym natura też ma swoje miejsce i według nas pełni ważną terapeutyczną rolę.






Żeby jeszcze bardziej umilić wypoczywającym pobyt, na muszli koncertowej odbywają się liczne ciechocińskie festiwale. 
Ciekawostką jest fakt, iż muszla stworzona została na wzór zakopiański 😀


Aleją przecudnych nie tylko jesienią lip krymskich idziemy do kolejnego miejsca, kojarzącego się tylko z Ciechocinkiem. Jest to fontanna Jasia i Małgosi.


Nam kojarzy się ten obrazek z całym klimatem Ciechocinka czyli dobrą zabawą, humorem, chęcią życia. Wbrew powszechnym stereoptypom, że Ciechocinek jest tylko dla starszych ludzi, my widzieliśmy bardzo dużo rodzin z dziećmi, młodzieży, matek z dziećmi. Jednak najpiękniejszą rzeczą jaką tam zapamiętamy to jest  wszechobecna radość tam panująca. Ludzie starsi i młodsi bawią się jednakowo przy rozbrzmiewających rytmach muzyki i śpiewach na żywo, które słychać z każdej napotkanej kawiarenki. A my przy tych rytmach i wodzie zakupionej z pobliskiej Pijalni Wód Mineralnych zakończyliśmy pobyt w tym uroczym miejscu 😍


Niedosyt ciechocińskiej przygody zrekompensowaliśmy sobie wycieczką do uzdrowiska znajdującego się 46 km od Ciechocinka. Zapraszamy Was do Inowrocławia 😀😀😀



Ciekawe czy zorientowaliście się co to jest, bo ja na początku miałam duży problem, dopóki nie spojrzałam w górę 😊🦚. Jest to zegar słoneczny, który stoi tuż przy wejściu do Parku Solankowego. Przepięknie wygląda również nocą.



Park Solankowy liczy ponad 85 hektarów. To właśnie tutaj znajduje oprócz tężni, Pijalnia Wód-Palmiarnia, Ogrody Zapachów, Ogrody Papieskie, park linowy i wiele innych. 



Spacerując alejkami parku możemy przysiąść na pomnikowej ławeczce obok generała Władysława Sikorskiego. Rzeźba wykonana jest z brązu i upamiętnia pobyt generała w tutejszym uzdrowisku, gdzie korzystał z inowrocławskich solanek.




Sercem Parku Solankowego są tężnie znacznie różniące się od tych ciechocińskich. Prowadzi do nich uroczy mostek, gdzie można odetchnąć i na chwilę zatrzymać się podziwiając piękno otaczającej przyrody.







Same tężnie mają 320 metrów długości i 9 metrów wysokości i są  drugie co do wielkości w kraju.



Inowrocławskie tężnie mają kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków. Nam to przypominało zamknięte miasteczko, gdzie w środku tworzy się solankowy mikroklimat bardzo odczuwalny ze względu na dużą wilgotność.






👆Bardzo istotną informacją jest fakt, iż inowrocławskie tężnie są bezpłatne cały rok 👆 
W Ciechocinku w okresie wiosenno-letnim wstęp na tężnie jest płatny.






Po tak leczniczym spacerze, czas odwiedzić Pijalnię Wód - Palmiarnię. 






Spróbować tam trzeba wód mineralnych z inowrocławskich odwiertów.



W Pijalni Wód znajduje się Pomnik Teściowej, który trzeba zobaczyć i koniecznie zrobić sobie tam zdjęcie. Któż by nie chciał zdjęcia z teściową 😄😉👩. Pomnik Teściowej w formie ławeczki odsłonięto w kwietniu 2013 roku, a zamysłem twórcy było przełamanie stereotypów na temat "mamusi".






W tym samym budynku znajduje się Palmiarnia, gdzie można wśród tropikalnej roślinności oddać się relaksowi popijając wodę z leczniczych źródeł 🧉😀





Po całkowitym relaksie poszliśmy nieco wgłębić się w kulturę Kujaw. Przybliżyła nam ją Chata Kujawska, która jest skansenem z autentycznym wyposażeniem domu z XIX wieku. 










Park Solankowy połączony jest z centrum miasta ulicą Solankową. 
Fajną rzecz wymyśliło miasto, żeby uatrakcyjnić pobyt turystom 😀Nie zgadniecie co😀. Na drodze prowadzącej od Solanek do centrum Inowrocławia znajdują się figurki wiewiórek usytuowanych w różnych miejscach. Wiewiórki są na gzymsach, parapetach i murkach. Łączna ich liczba to 15 sztuk. My znaleźliśmy 5 😁. Fajna zabawa. Przypominało to szukanie wrocławskich krasnali 😄😅


 

Po intensywnym szukaniu słodkich rudzielców dotarliśmy do centrum. Naszym oczom ukazał się uroczy rynek z pomnikiem Królowej Jadwigi. Jest to patronka Inowrocławia. Bardzo ważna postać dla miasta. Jej szaty królewskie ozdobione są liliami, w nawiązaniu do rodu Andegawenów, z którego się wywodziła.


Ze świętą Królową Jadwigą wiąże się legenda " O królowej Jadwidze i Krzyżakach", którzy chcieli przejąć ziemie polskie. Mieszkańcy Inowrocławia dotkliwie odczuwali najazdy wroga. Jadwiga powiedziała wtedy prorocze słowa: 

"... Jeszcze póki żyję Bóg wzdryga się was ukarać za wszystkie popełnione przez was zbrodnie. Jednak po mojej śmierci Bóg dłonią mego męża- króla Władysława - was ukarze i będzie to cios śmiertelny! Nigdy więcej nie odrodzicie się plemię plugawe..."

Historia pokazała, że przepowiednia się spełniła i po jej śmierci wojska nieprzyjaciela poniosły dotkliwą klęskę.





Tuż przy rynku na ulicy św. Ducha stoi historyczny tramwaj. Jest to pamiątka po bimbie, czyli tramwaju jeżdżącym kiedyś po centrum miasta. Bimby jeździły z dworca kolejowego do rynku. Na pamiątkę komunikacji tramwajowej w Inowrocławiu, sprowadzono ze Szczecina wagon tramwajowy, który jest atrakcją turystyczną do dzisiaj 🚄😊



Będąc w Inowrocławiu nie można zapomnieć o Wystawie Solnictwa, znajdującej się w budynku Teatru Miejskiego.



Wystawa nawiązuje do nieistniejącej już kopalni soli Solno. Możemy tam doświadczyć atmosfery panującej w XX wiecznej kopalni, dzięki ścianom wyłożonym najprawdziwszą solą kamienną (sprawdziliśmy 😉👅😊). Podzielona jest ona na 10 sal tematycznych, aby przybliżyć najważniejsze aspekty życia w kopalni. Przy wejściu wita nas niesamowity solny herb Inowrocławia z lilią - symbolem rodu, z którego wywodziła się królowa Jadwiga. Lilia znajduje się nad orłem , pomiędzy wieżami.







Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Fajne wrażenie robi fakt,że znajduje się ona w podziemiu.




W budynku teatru chętni mogą obejrzeć wystawę Instytutu  Prymasa Józefa Glempa.




Zwiedzanie galerii to nie nasza bajka, ale napis poniżej jest budujący 😀



Charakterystycznym i ciekawym elementem wystroju miasta oprócz wiewiórek są figurki żaków czyli średniowiecznych studentów. Jest ich pięć. Każdy metrowej wysokości wykonany z brązu. Według pomysłu władz ratusza (poniżej ich siedziba) ⏬⏬⏬,



postaci mają przypominać, że Inowrocław był potężnym ośrodkiem średniowiecznym.





Inowrocław jest bardzo klimatyczny. Otoczony zabytkowymi kamienicami.







 Zbliżał się czas naszego powrotu. Postanowiliśmy jeszcze raz odwiedzić Park Solankowy nocą. Warto było. Zobaczcie 🌆🌙🌇







To z pewnością nie koniec naszych solankowych przygód, ale z pięknego Inowrocka czas wyjeżdżać. 
PA PA do następnego ... 
I pamiętajcie jak mawiał filozof chiński Lao Tzu : Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku 😘😄👌

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz