Łączna liczba wyświetleń

NASZE PODRÓŻE

środa, 17 czerwca 2020

KAMPINOSKIE OPUSZCZONE MIEJSCA


Kochani, za oknem burza z piorunami, a my zapraszamy do leśnej przygody z mnóstwem jeszcze nie odkrytych ciekawostek Kampinoskiego Parku Narodowego (w skrócie KPN) 😀. 
Nasza podróż będzie prowadziła do opuszczonych i wartych odwiedzenia miejsc, będziemy szukać śladów po dawnych mieszkańcach wysiedlonych wiosek takich jak Zamość, Cisowe, Famułki Brochowskie, Famułki Królewskie oraz Ławy, Leoncin i wiele innych.



Kampinoski Park Narodowy został utworzony dzięki Jadwidze i Romanowi Kobendza 16-go stycznia 1959r. Położony jest między lewym brzegiem Wisły, a Bzurą. Jego powierzchnia wynosi 38 534,33 ha.
Szacuje się, że połowa czyli ok.16,5 tys. gatunków zwierząt występuje właśnie w Kampinoskim Parku Narodowym.
Na cześć założyciela parku najstarsze drzewo w Puszczy Kampinoskiej nosi nazwę DĄB KOBENDZY. 
Drzewo rośnie na terenie Obszaru Ochrony Ścisłej "Krzywa Góra". Szacunkowy wiek dębu to około 400 lat, a jego obwód wynosi 582 m 😱😊



Od 1975 r. prowadzony jest systematycznie choć bardzo powoli wykup prywatnych gruntów w celu powiększnia obszaru KPN. 
Do dnia dzisiejszego udało się wykupić prawie 11 tys. hektarów, a spacerując po Kampinoskim Parku Narodowym co i raz natrafialiśmy na opuszczone domostwa, piwnice, pozostałości po gospodarstwach oraz ślady rolniczej działalności człowieka na tym terenie.

Na pierwszy ogień poszliśmy do miejscowości Cisowe i Zamość.


Oto co tam zastaliśmy...






Na większości opuszczonych piwniczek umieszczono tabliczki z informacją o zimowisku dla nietoperzy. Prowadzony jest monitoring liczebności oraz szczegółowe badania przebywających tam ssaków.
W całym Parku obecnie znajduje się 120 piwniczek ziemnych.





Na każdym kroku towarzyszyły nam cudne kapliczki, niektóre bardzo, bardzo stare.



Niezwykłym miejscem, które warto zobaczyć jest 170 letnia sosna, na konarach której Kozacy wieszali powstańców w 1863 roku.
Sosna niestety powalona została uderzeniem pioruna 1 kwietnia1984 roku. 


Tuż obok znajduje się pomnik w formie głazu ku czci powstańców, zaś na wzniesieniu znajduje się kaplica polowa w kształcie dwóch drewnianych daszków z figurami świętych i kamiennym stołem ołtarzowym.






🌳🌳🌳
Ci, którzy śledzą nasze wyprawy na faceebooku wiedzą, iż dotarliśmy do leśniczówki, w której był kręcony polski horror "W lesie dziś nie zaśnie nikt". Z wiadomych przyczyn lokalizacji nie podajemy 😉 Popatrzcie sami.









 Niedaleko leśniczówki znajduje się chata, która spokojnie nadaje się na miejsce do kolejnego horroru 👻👻👻



No i znowu piękna kapliczka z 1911 roku ...📿


Na uwagę zasługuje najdłuższa kładka w Puszczy Kampinoskiej mierząca 770 metrów, która powstała na zielono-niebieskim szlaku, łącząca Zaborów Leśny z Wyględami Górnymi. Niezwykle malownicza i urokliwa otoczona torfowiskami z każdej strony.  





I tym sposobem zbliżamy się do opuszczonej wsi Ławy, gdzie znaleźliśmy ciekawe dwa budynki. Jeden przypomina cyklopa, bo ma na środku tylko jedno okno, a drugi to stara opuszczona leśniczówka, która wyrosła przed nami przypadkiem 😊






A takie słodkie widoki otaczały nas podczas wyprawy 😀😀😀


Kreatywność ludzi jeszcze zamieszkujących te tereny zaskakiwała na każdym kroku 😊


Poniżej pozostałości po dawnych mieszkańcach.


Nasza podróż do Famułek Królewskich zaczynała się pięknym leśnym widokiem w otoczeniu niezwykłych kapliczek.








Wieś ta została założona w XVIII wieku i początkowa jej nazwa brzmiała Famułki Kampinoskie. Już w 1827 roku miejscowość liczyła 19 domów i 197 mieszkańców. Od 1975 roku systematycznie zaczęto wykupywać prywatne grunty w celu ich zalesienia.
Na naszym szlaku natrafiliśmy również na opuszczoną Stanicę Naukową Kampinoskiego Parku Narodowego.






Opuszczonych chat po drodze trochę mijaliśmy. Robiły wrażenie wtopione w kampinoski leśny klimat.







Wiele jest jeszcze nieodkrytych miejsc w Kampinoskim Parku Narodowym. Z pewnością będziemy je zgłębiać i w miarę możliwości prezentować na blogu. Żegnamy się z Wami takim oto kampinoskim akcentem. Myślicie, że drzewa się nie śmieją ? To spójrzcie 😀  PA PA i do następnego ... 😘





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz