Łączna liczba wyświetleń

NASZE PODRÓŻE

piątek, 15 listopada 2019

ZAMEK OGRODZIENIEC

Gotowi na kolejną przygodę ? 😍 Zatem ruszamy szlakiem zamkowym...do Jury 
Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie zamków jest bez liku 🏰🏰🏰🏰... 
Udajemy się do miejscowości Podzamcze do najsłynniejszego zamku na Szlaku Orlich Gniazd - ZAMKU OGRODZIENIEC. 


Są to rozległe ruiny,  ale sami zobaczcie jak to okazale wygląda. Nam zapierało dech w piersiach, bo z bliska robiło to jeszcze większe wrażenie. Takie WOW !!!


Zamek powstał za panowania króla Kazimierza Wielkiego na Górze Janowskiego - najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko - Częstochowskiej na wysokości 515 m. n.p.m. 
Jesteśmy entuzjastami legend, a z tym zamkiem wiąże się ciekawa, mrożąca krew w żyłach opowieść o czarnym psie 😀:


                                                                                                                                  𒐊      𒐊      𒐊

Legenda głosi, że nocami na zamku pojawia się ogromny czarny pies pobrzękujący długim łańcuchem. Starsi mieszkańcy powiadają, że gdy nadchodziła noc, żaden koń nie przeszedł przez zamkową bramę ze strachu, choć po drugiej stronie bramy czekała na niego soczysta trawa.
Korzenie tej legendy sięgają do czasów, gdy zamkiem rządził kasztelan krakowski Stanisław Warszycki. Był to człowiek bogaty, ale i bezlitosny. Bardzo źle traktował swoich poddanych jak i najbliższe osoby. Miał podobno kilka żon, z czego jedną zamurował żywcem w części zamku, inną niejednokrotnie skazywał na chłostę. 
Legenda mówi, że kasztelan za życia został porwany przez diabła i w księżycowe noce powraca pod postacią czarnego psa, żeby pilnować ukrytych zamkowych skarbów.

                                                                                                                                  𒐊      𒐊      𒐊





BARDZO WAŻNA INFORMACJA !!!
Zamek Ogrodzieniec czynny jest tylko przez 8 miesięcy w roku 
(od kwietnia do listopada)


Ruiny zamku niejednokrotnie stawały się plenerem filmowym. Możecie go zobaczyć na przykład w ''Janosiku'' albo ''Zemście'' Andrzeja Wajdy. 






Z wieży rozciąga się piękny widok na całą Jurę Krakowsko - Częstochowską. Idealne miejsce dla miłośników fotografii 😊👀. 
U nas fotki szły non stop, jak zresztą widać 📷😁.



Droga prowadząca do zamku jest pełna straganów, gdzie możecie zakupić pamiątki. Ponadto można zjeść, usiąść, odpocząć i porozkoszować się pięknym zamkowym klimatem 😋😍😎.
My z każdego odwiedzanego miejsca kupujemy magnes na lodówkę. W jednym z kolejnych postów pokażemy Wam naszą kolekcję lodówkowych suwenirów 😛.


Chcecie więcej wrażeń 😏???
Robi się 😀😀😀 
U podnóża zamku w 2010 r. został otwarty Park Rozrywki Ogrodzieniec - Park Miniatur. Odtworzono tam miniatury 16 zamków ze Szlaku Orlich Gniazd. Jest to niezwykle wdzięczny obiekt ponieważ w jednym miejscu macie zamki z całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej w skali 1:25 (między innymi : zamek w Pieskowej Skale, Będzinie, Ojcowie , Olsztynie etc.)













Po spacerze w Parku Miniatur,  poszliśmy do miejsca, które ucieszy i małego i dużego - Dom Legend i Strachów. Po przekroczeniu progu Domu, tajemniczy głos prowadził nas przez świat baśni i legend, a mroczna muzyka doskonale komponowała się z klimatem. Dodamy, że parę razy podskoczyliśmy ze strachu 😱👽👻.




                                                                                                         ⧭       ⧭       ⧭

Od mieszkańca Podzamcza, dowiedzieliśmy się o znajdującym się niedaleko uroczym kościółku, a właściwie Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej wkomponowanym w skałę. Nie mogliśmy tego przegapić😄. Postanowiliśmy się tam udać. Okazało się, że znajduje się niedaleko kompleksu zamkowego, przy drodze prowadzącej z Ogrodzieńca do Pilicy. 
Podobno w tamtym miejscu 14. X. 1818 r. na wapiennej skale jednemu z mieszkańców Podzamcza ukazał się wizerunek Matki Bożej.
W miejscu objawienia zaczęła wypływać woda ze źródełka uważana za leczniczą, jednak źródełko z niewiadomych przyczyn zanikło.





Sanktuarium i otoczenie spowodowało, że poczuliśmy niesamowity klimat. W panującej tam ciszy i spokoju oddaliśmy się kontemplacji i modlitwie 🙏 👼.



Fajnie jest pojechać ze zgraną ekipą na zamkowe wojaże. My pozdrawiamy naszą Hej Hej !!! ✋
Zamek Ogrodzieniec warto zaznaczyć na mapach Waszych podróży 👍. Gwarantujemy, że nie pożałujecie i na jednym zamku ze Szlaku Orlich Gniazd ta przygoda się nie skończy. 



Kolejne relacje z eksploracji ciekawych zamkowych tajemnic już niedługo ... 😘😘😘



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz