Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie zamków jest bez liku 🏰🏰🏰🏰...
Udajemy się do miejscowości Podzamcze do najsłynniejszego zamku na Szlaku Orlich Gniazd - ZAMKU OGRODZIENIEC.
Są to rozległe ruiny, ale sami zobaczcie jak to okazale wygląda. Nam zapierało dech w piersiach, bo z bliska robiło to jeszcze większe wrażenie. Takie WOW !!!
Zamek powstał za panowania króla Kazimierza Wielkiego na Górze Janowskiego - najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko - Częstochowskiej na wysokości 515 m. n.p.m.
Jesteśmy entuzjastami legend, a z tym zamkiem wiąże się ciekawa, mrożąca krew w żyłach opowieść o czarnym psie 😀:
𒐊 𒐊 𒐊
Korzenie tej legendy sięgają do czasów, gdy zamkiem rządził kasztelan krakowski Stanisław Warszycki. Był to człowiek bogaty, ale i bezlitosny. Bardzo źle traktował swoich poddanych jak i najbliższe osoby. Miał podobno kilka żon, z czego jedną zamurował żywcem w części zamku, inną niejednokrotnie skazywał na chłostę.
Legenda mówi, że kasztelan za życia został porwany przez diabła i w księżycowe noce powraca pod postacią czarnego psa, żeby pilnować ukrytych zamkowych skarbów.
𒐊 𒐊 𒐊
BARDZO WAŻNA INFORMACJA !!!
Zamek Ogrodzieniec czynny jest tylko przez 8 miesięcy w roku
(od kwietnia do listopada)
Ruiny zamku niejednokrotnie stawały się plenerem filmowym. Możecie go zobaczyć na przykład w ''Janosiku'' albo ''Zemście'' Andrzeja Wajdy.
Z wieży rozciąga się piękny widok na całą Jurę Krakowsko - Częstochowską. Idealne miejsce dla miłośników fotografii 😊👀.
U nas fotki szły non stop, jak zresztą widać 📷😁.
Droga prowadząca do zamku jest pełna straganów, gdzie możecie zakupić pamiątki. Ponadto można zjeść, usiąść, odpocząć i porozkoszować się pięknym zamkowym klimatem 😋😍😎.
My z każdego odwiedzanego miejsca kupujemy magnes na lodówkę. W jednym z kolejnych postów pokażemy Wam naszą kolekcję lodówkowych suwenirów 😛.
Robi się 😀😀😀
U podnóża zamku w 2010 r. został otwarty Park Rozrywki Ogrodzieniec - Park Miniatur. Odtworzono tam miniatury 16 zamków ze Szlaku Orlich Gniazd. Jest to niezwykle wdzięczny obiekt ponieważ w jednym miejscu macie zamki z całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej w skali 1:25 (między innymi : zamek w Pieskowej Skale, Będzinie, Ojcowie , Olsztynie etc.)
⧭ ⧭ ⧭
Od mieszkańca Podzamcza, dowiedzieliśmy się o znajdującym się niedaleko uroczym kościółku, a właściwie Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej wkomponowanym w skałę. Nie mogliśmy tego przegapić😄. Postanowiliśmy się tam udać. Okazało się, że znajduje się niedaleko kompleksu zamkowego, przy drodze prowadzącej z Ogrodzieńca do Pilicy.
Podobno w tamtym miejscu 14. X. 1818 r. na wapiennej skale jednemu z mieszkańców Podzamcza ukazał się wizerunek Matki Bożej.
W miejscu objawienia zaczęła wypływać woda ze źródełka uważana za leczniczą, jednak źródełko z niewiadomych przyczyn zanikło.
Sanktuarium i otoczenie spowodowało, że poczuliśmy niesamowity klimat. W panującej tam ciszy i spokoju oddaliśmy się kontemplacji i modlitwie 🙏 👼.
Fajnie jest pojechać ze zgraną ekipą na zamkowe wojaże. My pozdrawiamy naszą Hej Hej !!! ✋
Zamek Ogrodzieniec warto zaznaczyć na mapach Waszych podróży 👍. Gwarantujemy, że nie pożałujecie i na jednym zamku ze Szlaku Orlich Gniazd ta przygoda się nie skończy.
Kolejne relacje z eksploracji ciekawych zamkowych tajemnic już niedługo ... 😘😘😘



Brak komentarzy:
Prześlij komentarz