Pogoda raczej średnia 😕, więc żeby umilić trochę oczekiwanie na cieplejszą aurę zabieramy Was do Sierpca. Miasto znajduje się przy drodze krajowej nr 10, 120 km od Warszawy.
W Sierpcu szukamy 🌞Muzeum Wsi Mazowieckiej 🌞. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Można się wyciszyć podziwiając piękno przyrody, skorzystać z różnych atrakcji, pogłębić wiedzę o kulturze ludowej.
Jest to ogromny skansen, który powstał w 1971 roku. Tworzy go wieś rzędowa z przełomu XIX i XX wieku, dwa dwory, karczma, parowozownia, XVIII wieczny kościół i warsztaty rzemieślnicze.
Mapka poniżej znacznie przybliży Wam temat 😃
Bardzo ważna informacja. Możecie tam zabrać swoich PSI-jaciół 🐕💖👌. My zabraliśmy swoją wierną towarzyszkę Felcię. Czuła się niebiańsko jak zresztą widać 😁😂
Muzeum zajmuje powierzchnię blisko 60 hektarów. Zadbano tam nie tylko o wnętrza domostw, ale również o jego otoczenie czyli sady, pola, trawy, drzewa, przydrożne kapliczki.
☝ Informacja o opłatach : bilet wstępu normalny - 18 zł, ulgowy- 14 zł, dzieci do lat 7 - bezpłatnie ☝
W skansenie najbardziej podobało nam się to, że można wszędzie chodzić, spacerować. Na każdym kroku spotykały nas ciekawe atrakcje. Na przykład pan pokazywał jak się wyplata koszyki i uwierzcie, że to wcale nie jest łatwa sprawa. Cudeńka jakie powstają cieszą każde 👀
Można również nauczyć się chodzenia na szczudłach. Pewnie sobie pomyślicie, że to pestka. Ja też tak myślałam, ale prawda okazała się zupełnie inna. Bez pomocy pani nie ruszyłabym się z miejsca ani na "szczudlany" krok 😄👩🏃
A takimi zabawkami bawiło się pokolenie naszych dziadków i pradziadków. Nie wiedzieliśmy do czego co służy, ale wygląda ciekawie 😀👴👵😃
Kto chciał, mógł skorzystać z przewozu bryczką, my jednak woleliśmy chodzić na własnych nogach 😊😉🏇🐎🐴
Atrakcji nie sposób wymienić. Zarówno dzieci jak i dorośli mogli poznać dawne tajniki ubijania masła, prania na tarze, maglowania pościeli, posłuchać opowieści pszczelarzy jak powstaje miód i spróbować pysznego "żółtego złota" 🍯🐝
Można było zobaczyć jak hafciarki pracują, podziwiać wspaniałe dzieła ich rąk.
Na własnych barkach można było poczuć jak kiedyś transportowano wodę ze studni tak zwanym nosidłem (ufff ciężko było 👅) i wiele wiele innych.
Wszędzie dookoła słychać gwar, ludową muzykę, a sielsko-anielski 👼👼👼 klimat udzielił się każdemu z nas.
Muzeum Wsi Mazowieckiej zachwyca nie tylko odwiedzających, ale jego plenery wykorzystano między innymi w "Panu Tadeuszu", "Ogniem i mieczem", "Szwadronie" a także w wielu klipach między innymi znanego zespołu Enej oraz Ich Troje do piosenki "Dokąd idziesz Polsko"🎥🎵🎤
☝☝☝ Nie wszyscy wiedzą, że część scen do pierwszego sezonu serialu "Stulecie winnych" kręcone było również na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej 😀🎥👍
Nie można nie wspomnieć o uroczym kościółku ⛪ , znajdującym się na terenie skansenu 🙏👼📿, który został przeniesiony w 2007 roku z miejscowości Drążdżewo. Kościół został zbudowany prawdopodobnie w 1744 roku i przez wiele lat pełnił jedynie funkcję kaplicy myśliwskiej.
Z kościółka idziemy dalej i witają nas z każdej strony słodkie, cudaczne zwierzęta 🐎🐐🦆🐓🦃. Felka nie mogła oprzeć się pokusie oszczekania wszystkiego co chodzi, mimo, że upał mocno dawał jej się we znaki 😅😂
Odmiana gęsi na zdjęciu poniżej niezwykle nas zachwyciła. Spójrzcie sami na ten garb. Są to gęsi garbonose afrykańskie. Ptaki tej rasy mają zwisające podgardle, służące prawdopodobnie do chłodzenia organizmu podczas upałów 😅🔥
Nawet bociek ze złamanym skrzydłem chętnie pozował do zdjęć 📷🌞. Cudowny i bardzo towarzyski.
A Felunia postanowiła iść w szranki z tutejszym koziołkiem. Wystartowała odważnie ale koziołek odrazu pokazał jej gdzie raki zimują 😊👍😛
W lewym dolnym rogu widoczna biała noga naszego beagla jak ucieka przed swoim rogatym "oprawcą" 😁⏬⏬⏬
Po wrażeniach z koziołkowej przygody trochę zgłodnieliśmy. Idealną opcją była knajpka o wdzięcznej nazwie
Aby jeszcze bardziej wczuć się w ówczesny klimat warto posilić się wiejskim jadłem i skosztować regionalnego piwa 🍺🍻. Są tam takie dania jak bigos, żurek na białej kiełbasie, kluchy kartoflane ze skwarkami i twarogiem, kiełbasa i kaszanka na ciepło, także głodni napewno stamtąd nie wyjdziecie 😁
Można również skosztować regionalnych przysmaków w części gastronomicznej w innej części skansenu 😋😊
Popatrzcie jak można ciekawie po chłopsku zrobić palarnię 😌 My nie palimy i Wam też nie polecamy, ale jak ktoś już musi to czemu nie tam 👇
Fela zażyczyła sobie sesję w mleczach na koniec. No cóż było robić 😃 📸
Wracamy już i takie widoki co chwila, ciężko się rozstać z tym miejscem.
Sierpecka wycieczka dobiegła końca, ale to tylko chwilowa przerwa przed kolejnym skokiem w trawelsowe przygody 😀😁
Dziękujemy, że jesteście z nami 😘.
Serduszko 💓 w Waszą stronę😘.
A teraz trochę prywaty 😌😊
Dziękujemy Wam za 3246 wejść na naszego bloga 💓
Zapraszamy również na naszą stronę facebookową :
https://www.facebook.com/trawelsi/





















































Wszystko jest chatki, ptaki, zwierzęta,żuraw do wydobywania wody, siewy na polach jak to wiosną. Nawet ziemniaki jak to jesienią - tylko wszystko takie uładzone, wyczyszczone, elegantsze widać w tej Wsi Mazowieckiej trochę komercji - ale można podumać, uruchomić wyobraźnię i starsi jak ja mogą przypomnieć sobie na tej podstawie Wieś żyjącą,którą ja jeszcze pamiętam i pogwarzyć sobie można w Pohulance. No Trawelsi w dalszą drogę.
OdpowiedzUsuńPoetko dziękujemy, że podążasz naszym śladem 🤗. Kolejne przygody już wkrótce. Pozdrawiamy Cię bardzo serdecznie 😘❤😘
OdpowiedzUsuń