Łączna liczba wyświetleń

NASZE PODRÓŻE

niedziela, 4 kwietnia 2021

NA KUJAWACH FAJNIE JEST - SKANSEN w KŁÓBCE :-)

Zgodnie z powyższym tytułem , rzecz będzie się miała na Kujawach ... 😊😊😊Wybraliśmy się tam niespełna miesiąc temu. Nasza przygoda zaczyna się w miejscowości Narty nieopodal Lubienia Kujawskiego.

Jest to doskonała baza wypadowa do bardzo ciekawych miejsc 😉

Pierwszym przystankiem okazał się przeuroczy skansen w Kłóbce założony w 1993 roku. Oficjalna jego nazwa to Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny i nosi miano "perły Kujaw". Po przekroczeniu bramy już wiedzieliśmy czemu tak się nazywa 😍








Skansen podzielony jest na dwa sektory wiejski oraz dworsko - parkowy. Znajdują się tam trzy zagrody, w tym dwie pochodzące z Kujaw i jedna z Ziemi Dobrzyńskiej.













W sektorze wiejskim oprócz wiekowych zagród podziwialiśmy garncarnię, szkołę, karczmę, remizę, a także wiatę z maszynami rolniczymi.






Uwielbiamy stare wiatraki. Idąc dalej uroczą ścieżką, natknęliśmy się na pięknego "koźlaka".









Nie mogliśmy oderwać wzroku od tego drewnianego cuda, ale głodni byliśmy kolejnych widoków. Nie zawiedliśmy się 😃😃😃














Założymy się, że kochacie stare drewniane kościoły⛪. Jeżeli tak, to w skansenie znajdziecie klimatyczny kościół z XVIII wieku przeniesiony z Brzeźna koło Lipna i pobłogosławiony przez ordynariusza diecezji włocławskiej biskupa  Alojzego Meringa.







Tuż obok kościółka, stoi remiza strażacka. Trawelsica pociagnęła za sznurek, próbując wywołać alarm przeciwpożarowy. Nie róbcie tego 🚒🚫 . Dźwięk jaki wydał dzwon rozległ się na cały skansen 😱, a nam i Felci uszu o mało nie urwało 😁 👂👂



Warto wspomnieć o kolekcji zabytkowych uli. Każdy ma swoją nazwę i ma przeróżne kształty 😊






Od kościółka ciągnie się malownicza ścieżka z mnóstwem kolorów. Chętni mogą skręcić na Dąb Powstańców. Posadzono go na cześć poległych ułanów Powstania Styczniowego z 1863 roku, którzy zostali napadnięci przez oddział rosyjski w dworze Orpiszewskich.














Pomału zbliżamy się do wisienki na torcie 🍒








Naszym oczom ukazał się wspaniały dwór Orpiszewskich z połowy XIX wieku. Zamieszkiwała w nim niegdyś jedyna oficjalna narzeczona Fryderyka Chopina - Maria z Wodzińskich Orpiszewska. Była ona również muzą Juliusza Słowackiego. W 2010 roku muzeum włocławskie zakupiło zespół dworsko-pałacowy i w 2012 przystąpiono do odbudowy dworu.
Opuszczając skansen towarzyszyły nam piękne widoki. Poczuliśmy się sielsko i anielsko 😇 




Jednak to nie koniec naszej kujawskiej przygody. Kolejna już niedługo w następnym poście. 
Zapraszamy serdecznie do wspólnego trawelsowania 😍
 

1 komentarz: